Tevékenységeim fő célja a reziliencia; az alkalmazkodás, a rugalmasság és a megújulás képességének fejlesztése. 

Az egyre növekvő stresszes környezetben a felelősségteljes döntések és irányítás folyamatosan szükségesek az életünk vagy a szervezetünk, cégünk, projektjeink vezetéséhez. A leghatékonyabb mentális kondicionáláshoz szükséges technikák nem elhanyagolandóak a hétköznapjainkban. Az intuíció, a higgadtság, a nyílt kommunikáció, a tudatos önfelvállalás, a felelősségtudat a rendszeres szabadtéri mozgással illetve célzott mentális tevékenységekkel fejleszthető.

15 éves oktatói múltam, 6 éves mentális fejlesztésre irányuló elméleti - és gyakorlati tudásom, túravezetői-, valamint projektmenedzser tapasztalatom adja a szakmai hátteret a munkámhoz. 

A kép alatt egy interjú olvasható ami bemutatja nature-coaching módszer működését.

Ha inkább hallgatnád, akkor az alábbi linken 14 óra 42 perc-től a 2.interjú az enyém: https://mediaklikk.hu/radio-lejatszo-kossuth/?date=2024-12-30_14-31-44&enddate=2024-12-30_15-10-00&ch=mr1


Hogyan született az ötlet, hogy a természetben tarts kiscsoportos coaching jellegű  programokat?


Túravezetőként gyakran találkoztam azzal a jelenséggel, hogy amikor a komfortzóna határra érkezik a résztvevő, akkor az állapotban leblokkol és nem tud továbbmenni. Időre van szüksége ahhoz, hogy továbblépjen akár egy sziklafalon via ferrata mászás közben a szomszéd országban, akár egy lakatlan szigetek közötti tengeri kajakozás közben a 3.világban. Akkor határoztam el hogy ebben tudatosan fogom segíteni az embereket. A komfortzóna átlépés a hétköznapi életben is megtörténik, amikor ebben a felgyorsult világban egyre rövidebb idő alatt kell felelősség teljes döntéseket hoznunk.
Tapasztalatom hogy ha tudatosan építjük a kapcsolatot magunkkal és időnként elcsendesedünk figyeljük a gondolatainkat - akár egy téma kapcsán, akár csak a csendben figyelve hogy mi jelenik meg - akkor egyre inkább meghalljuk a belső hangunkat, ami a legjobb iránymutató, ha feszült helyzetekben gyorsan kell döntést hozni. A természet nagyon sok váratlan helyzetet produkál a változatosságával és ezáltal a legjobban segít ahhoz hozzá minket, hogy minél sokoldalúbbá válljunk. Ugyanakkor a természetben léttel szabadabban tudnak áramlani a gondolataink a friss levegővel frissebb az agy működésünk, oxigéndusabb a vérünk, jobban pezsegnek a gondolataink, főleg ha még mozgás is társul hozzá. A sport tevékenységeket pedig azért választom gyakran a coaching mellé, mert sokan vagyunk akik szeretünk sportolni, a szabadban végzett sport tevékenységek nagyon sok analógiát tartalmaznak a hétköznapi életünkkel: ahogy csúcsra tartunk ahogy hajtunk, tekerünk evezünk.

Sport tevékenységek közben gyakrabban eljönnek azok a komfortzóna határok ahol megtapasztalják a résztvevők

  • hogy valójában hol tartanak
  • hogy állnak egy-egy dologhoz
  • hogy működnek és

így a közvetlen tapasztalatok kapcsán tudunk beszélgetni

  • a tapasztalathoz kapcsolható mentális attitűdről,
  • annak lehetséges okairól
  • a változás lehetséges útjairól valamint
  • mivel folyamatot csinálunk végig, ezért az előző alkalomra vagy alkalmakra visszatekintve a megvalósulásról.

Egy ilyen alkalom történet egyéni vagy csoportos formában és mivel coaching ezért  egy folyamatot csinálunk végig amit több alkalmat jelent attól függően hogy milyen évszak van milyen milyen időjárás van. Történhet az egész a szabadban vagy részben a szabadban. Ha részben a szabadban történik, akkor megbeszélés, a feldolgozás része egy zárt vagy fedett helyen történik. Az alkalmak elején mindig egy témát hoz a résztvevő és a témához kapcsolódóan történnek tapasztalások az alkalom során. Mindig az előző alkalommal beszéljük meg, hogy a következő coaching milyen típusú tevékenység legyen; séta, túra, kerékpározás, kajakozás, sup vagy esetleg via ferrata. Egy-egy alkalom 1,5-2 óra hosszúságú és változó hogy beszélünk-e a sporttevékenység közben vagy sem mindenesetre a résztvevő a saját témájával indul neki ennek az útnak én pedig kérdéseket teszek föl, amik általában mindig önmagára irányulnak segítenek neki abban hogy ő rá tudjon tekinteni a saját működésére és megértse,  megismerje hogy ő valójában hogy van mindeközben. Megvizsgáljuk hogy mennyire érzi sajátjának ezt a működést mennyire egyezik azzal, ahogy valójában szeretne szeretné végezni ezt a tevékenységet és közösen találjuk meg a megoldást arra hogy milyen irányban irányba szeretne változni és hogy a abban az irányban mik azok a működés módok amik számára amik a legjobban rá vannak szabva, amik valóban az ő megoldásai egy-egy ilyen helyzetre.


Milyen visszajelzeseket kapsz a résztvevőktől?


A résztvevők arról számolnak be, hogy ez a párosított tevékenység - mentális kondicionálás a sport tevékenységgel - együtt sokkal hatásosabb számukra, mintha csak beszélgetés történne. Úgy érzik hogy valójában az ő saját megoldásuk születik meg, mindeközben jobban megérzik a saját képességeiket és a saját erejüket azokban a témákban amit foglalkoztatják őket illetve a folyamataikban is. 


Milyen különbség van a zárt térben illetve a természetben végzett tevékenységek között?


Tartok zárt környezetben is coaching folyamatokat. Az én tapasztalatom, hogy a természetben végzett coaching technikák hatékonyabban idézik elő a változásokat. Ennek oka lehet, hogy a természetes környezet kiegyensúlyozó hatással van az agy működésére. A természetes környezet nyugtató hatással van az agy amygdalájára, amely az érzelmi reakciók, például a félelem és a szorongás szabályozásában játszik szerepet. A természet hangjai, mint a madárcsicsergés vagy a vízcsobogás, csökkentik a kortizolszintet (stresszhormon), és elősegítik a fókuszálás képességét. A természetben töltött idő csökkenti a szívritmust és a vérnyomást, miközben növeli az oxigénszintet és elősegíti a paraszimpatikus idegrendszer aktiválódását, amely a "pihenj és eméssz" állapotért felelős. Ez támogatja az agy jobb működését, beleértve a kreatív gondolkodást és a problémamegoldást. A természetben járás vagy egyszerű jelenlét segíti az agy neuroplaszticitását (az agy alkalmazkodóképessége), mivel új, pozitív élményeket kínál, amelyek elősegítik az agyi összeköttetések fejlődését. Ez javítja a fókuszt és a későbbi helyzetekben a gyors reakcióképességet.


Kinek ajánlanád a nature-coachingot?


Azoknak ajánlom

  • akik szeretik az alternatív megoldásokat
  • van bennük türelmetlenség a saját folyamataikban
  • kíváncsiság az új dolgok iránt.
  • Szakembereknek is ajánlom: tartok tudás megosztó alkalmakat, aminek során az általam használt technikákat úgy mutatom meg, hogy saját élményként is megtapasztalhatják másrészt vezetőként is kipróbálhatják és így remekül bele tudják építeni a saját működésükbe, szakmai repertorájukba intervenciós eszközként.

Illetve mindazoknak ajánlom

  • akik szeretnélek felkészülni mentálisan azokra a nehéz helyzetekre, amik előre nem láthatóak és el kívánják kerülni "a lefagyás" állapotát
  • azoknak az embereknek ajánlom, akik a nehéz helyzetekben is szeretik feltalálni magukat és felvállalni az irányító szerepet.